Czy Cadillac to dobry samochód? Czy są niezawodne?

Czy Cadillac to dobry samochód? Czy są niezawodne?

Cadillac jest jednym z najstarszych producentów samochodów na świecie i jest postrzegany jako szczyt luksusu. Chociaż wizerunek marki zmieniał się na przestrzeni lat, zawsze istniała zróżnicowana linia do wyboru. Ale czy Cadillac to dobry samochód i czy jest niezawodny?

Cadillac plasuje się w pierwszej szóstce producentów samochodów, jeśli chodzi o niezawodność. Choć od czasu do czasu marka ta miała problemy z nadążaniem za duchem czasu, w ostatnich kilku latach było znacznie lepiej. Jednak posiadanie Cadillaca wciąż jest drogie.

W tym przewodniku przyglądamy się niezawodności samochodów Cadillac. Oceniamy także najważniejsze problemy i wskazujemy, które modele warto wybrać.

Spis treści pokaż Czy Cadillac to dobry samochód? 1. Bezpieczeństwo 2. Silnik 3. Rdza i nadwozie 4. Wyposażenie i technologia 5. Osiągi 6. Przystępność cenowa 7. Koszt posiadania 8. Koszty napraw i konserwacji Czy Cadillac jest niezawodny? Historia Cadillaca Jakie są najczęstsze problemy z Cadillacami? 1. Wadliwe silniki Northstar 2. Utrata mocy. 3. Nieprawidłowe działanie układu napędowego Najbardziej niezawodne modele Cadillaca 2002 Cadillac Escalade ESV 2010 Cadillac CTS-V Coupe 2016 Cadillac CT6 Najmniej niezawodne modele Cadillaca 2010 Cadillac SRX 2013 Cadillac Escalade EXT Czy Cadillac to dobry samochód, aby kupić używany?

Czy Cadillac to dobry samochód?

1. Bezpieczeństwo

Cadillac prawie zawsze zajmują wysokie pozycje w rankingach bezpieczeństwa. Większość lat modelowych mają każdy samochód i SUV zarabiać albo pięciogwiazdkowy rating bezpieczeństwa od NHTSA lub najwyższe oznaczenie od IIHS.

Jako marka luksusowa, samochody Cadillac są często wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Wiele z najlepszych technologii wspomagających kierowcę należy do wyposażenia standardowego.

2. Silnik

Cadillac należy do grupy pojazdów GM. Ten producent samochodów regularnie produkuje niezawodne silniki i zyskał reputację producenta przyzwoitych układów napędowych.

Jednak z jednym z najpopularniejszych silników Cadillaca, znanym jako Northstar V8, było wiele problemów. Mimo że był to popularny silnik od 1993 do 2011 roku, zdarzały się poważne problemy.

3. Rdza i karoseria

Niektóre modele Cadillaca miały problemy z korozją. Do najpopularniejszych z nich należały Cadillac CTS z lat 2000-2008, w których rdza występowała głównie w podwoziu i na śrubach mocujących podnośnik.

Jednak Cadillac naprawił ten problem w nowszych modelach. Teraz można liczyć na to, że większość Cadillaców pozostanie w dobrym stanie, jeśli odpowiednio się o nie zadba.

4. Wyposażenie i technologia

Można znaleźć wiele zaawansowanych technologii w linii Cadillac, biorąc pod uwagę, że jest to marka luksusowa. Jednak producent samochodów był wolniejszy do wydania niektórych funkcji technicznych w porównaniu z innymi markami.

Jednym z najbardziej godnych uwagi dodatków do współczesnych pojazdów jest Super Cruise. Ten system jazdy w trybie głośnomówiącym znacznie wyprzedza inne technologie stosowane w pojazdach.

5. Wydajność

W dawnych czasach marka Cadillac była znana jako samochód dla starszych osób. Postrzegano je jako pojazdy kupowane z myślą o emeryturze, więc ich osiągi były często słabe.

Jednak Cadillac został rebranding linii. Teraz wiele z tych pojazdów jest postrzeganych jako modne, a pod ich maską znajdują się silniki o wyższej wydajności.

6. Przystępność cenowa

Jako marka luksusowa, samochody Cadillac nie są uważane za tanie. Będą kosztować więcej niż przeciętna Toyota czy Nissan.

Jednak w porównaniu z innymi markami luksusowymi, często można znaleźć niższą cenę wywoławczą z Cadillac. Większość modeli jest tańsza w porównaniu z podobnymi modelami Mercedes-Benz, BMW czy Audi.

7. Koszt posiadania

Większość samochodów luksusowych ma wyższy koszt posiadania niż samochody marek popularnych. Cadillac należy do tej kategorii.

Nie dość, że marka Cadillac amortyzuje się szybciej niż inne, to jeszcze trzeba więcej zapłacić za ubezpieczenie i podatki. Ponadto, koszty napraw i konserwacji są zwykle wyższe.

8. Koszty napraw i konserwacji

Według RepairPal, możesz spodziewać się, że zapłacisz więcej za naprawę i konserwację samochodu Cadillac. Sam koszt roczny jest nieco wyższy niż przeciętnie.

Ponadto częstotliwość wizyt serwisowych może być wyższa. Jednak częstotliwość wizyt jest zbliżona do średniej.

CZYTAJ WIĘCEJ: 20 najdroższych i najtańszych w utrzymaniu samochodów

Czy Cadillac jest niezawodny?

Według J.D. Power, marka Cadillac jest uważana za jedną z najbardziej niezawodnych. Zajmuje szóste miejsce, tuż za Buickiem. Lexus i Porsche również plasują się wyżej niż Cadillac, natomiast Genesis, Acura, BMW, Mercedes-Benz, Audi i Infiniti otrzymują gorsze oceny.

J.D. Power ocenia również Cadillaca CT6 jako jeden z najlepszych średniej wielkości samochodów klasy premium dostępnych obecnie na rynku. Ponadto Cadillac XT5 jest jednym z najlepszych średniej wielkości SUV-ów klasy premium.

Historia Cadillaca

Henry Leland założył firmę Cadillac w 1902 roku. Firma otrzymała nazwę na cześć Antoine'a de la Mothe Cadillaca, założyciela Detroit. Cadillac był pierwszym producentem samochodów, który podjął ideę masowej produkcji samochodów.

W 1910 r. firma jako pierwsza wprowadziła na rynek samochód osobowy z całkowicie zamkniętą kabiną. Dwa lata później producent zadebiutował Model Thirty, samochód bez korby, a więc pierwszy z elektronicznym rozrusznikiem. Ta innowacja pozwoliła kobietom prowadzić samochód. Dopiero trzy lata później Cadillac zaprezentował ośmiocylindrowy silnik typu V, który stał się znakiem rozpoznawczym marki.

Lata 20. były dla Cadillaca wielką dekadą. W 1926 r. klienci mieli do dyspozycji ponad pięćset kombinacji kolorystycznych, co pozwalało na pełną personalizację. W 1927 r. Harley Earl pomagał w projektowaniu kabrioletu coupe LaSalle.

W czasie Wielkiego Kryzysu Cadillac stworzył 16-cylindrowy silnik typu V, który stał się jednym z najbardziej kultowych w historii. Niedługo potem pojawiła się również wersja V12, dająca kierowcom możliwość wyboru między V8 a V16.

W latach 40. Cadillac musiał zawiesić produkcję, aby pomóc w tworzeniu samolotów wojennych. Po zakończeniu wojny, Cadillac wykorzystał niektóre z tych samych technologii w linii samochodów, w tym tylny spojler, który jest tak popularny dzisiaj. W latach 50. Cadillac stworzył także wspomaganie kierownicy, które pomogło kierowcom zająć czołowe miejsca podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

Oczywiście, firma opracowała jeszcze więcej najbardziej znanych dziś innowacji. W 1963 r. Cadillac wprowadził przednie pasy bezpieczeństwa jako standardowe wyposażenie każdego pojazdu. Do roku 1964 Cadillac wprowadził automatyczne reflektory i zaoferował Comfort Control, pierwszy system wentylacji pojazdu z regulacją termostatyczną. Nieco później firma wprowadziła także samochodowy zestaw stereo i elektryczne podgrzewacze siedzeń.

Na początku lat 70. Cadillac wypuścił silnik o pojemności 8,2 litra, który osiągał moc 400 koni mechanicznych. Po raz pierwszy zastosowano go w modelu Eldorado. Zapewniał on najwyższy moment obrotowy spośród wszystkich samochodów osobowych dostępnych na rynku. Pod koniec dekady wypuszczono model Seville, w którym wprowadzono skomputeryzowaną zmianę biegów z wbudowanymi mikroprocesorami i cyfrowym wyświetlaczem.

Aby uczcić 100-lecie firmy, Cadillac zbudował samochód koncepcyjny z silnikiem V-12 Cien, który był inspirowany samolotem F-22 stealth. W ciągu ostatnich kilku lat luksusowy producent samochodów odświeżył również całą linię produkcyjną, mając nadzieję, że przemówi do młodszej, bardziej biznesowej publiczności. Z sukcesem najnowszych modeli, plan ten wydaje się działać.

Jakie są najczęstsze problemy z samochodem Cadillac?

1. Wadliwe silniki Northstar

Jeden z największych zarzutów wobec marki Cadillac pochodzi z silników Northstar. Silniki te były produkowane przez tak długi czas, że na pewno będą skargi, ale te silniki były bardziej kłopotliwe niż można było się spodziewać.

W modelach z lat 1993 i 1994 występowały ogromne wycieki, a silniki sprzed 2000 roku zużywały nadmierną ilość oleju. Ponadto we wcześniejszych modelach w cylindrach osadzał się węgiel i pękały uszczelki głowicy.

2. Utrata mocy

Niektóre modele CTS z układem zwiększającym stabilność pojazdu StabiliTrak stwarzają niebezpieczne sytuacje na drodze. Kierowcy skarżyli się na utratę mocy silnika spowodowaną tą technologią.

Wydaje się, że problem ten występuje najczęściej w modelu CTS 2019, gdzie klienci musieli wymienić wiązkę przewodów silnika, ponieważ do skrzyni biegów nie było doprowadzone wystarczające napięcie. Usterka ta powoduje również zapalenie się kontrolek układu Trac control i StabiliTrak.

3. Nieprawidłowe działanie układu napędowego

W modelu Cadillac CTS Performance Coupe z 2012 r. występują niekontrolowane szarpnięcia, zwłaszcza podczas skręcania lub cofania. Niektórzy klienci zgłaszają również odgłosy uderzania, tak jakby pojazd miał problemy z utrzymaniem biegu. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy jest zimno.

Szarpanie jest spowodowane więcej niż jednym problemem. W niektórych przypadkach jest to spowodowane zablokowanym korpusem zaworu, podczas gdy inni uważają, że winne mogą być wadliwe przemienniki momentu obrotowego.

Najbardziej niezawodne modele Cadillaca

2002 Cadillac Escalade ESV

Kiedy ten model Escalade pojawił się na rynku, pojawiła się nowa grupa entuzjastów. Ten SUV jest wyposażony nie tylko w potężny silnik V8, ale także zapewnia tyle miejsca, ile potrzebuje Twoja rodzina.

Jest wypełniony po brzegi luksusowymi rozwiązaniami, dzięki czemu niczego w nim nie brakuje. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach możesz znaleźć jeden z nich za wyjątkową cenę.

2010 Cadillac CTS-V Coupe

Już sam model CTS-V wyglądał dobrze, ale kiedy pojawiło się coupe, ludzie to zauważyli. Nie można było wprowadzić go do produkcji wystarczająco szybko.

6,2-litrowy silnik V8 w połączeniu z sześciobiegową manualną lub automatyczną skrzynią biegów sprawia, że jazda tym coupe to spełnienie marzeń. Jest ono nawet wyżej notowane niż niektóre modele BMW o wysokich osiągach.

2016 Cadillac CT6

Ten pełnowymiarowy sedan jest wyposażony w silnik V6 o pojemności 3,6 litra, który generuje moc 335 KM. Jest on również bardziej oszczędny niż porównywalny model z silnikiem V8.

Można jednak mieć szczęście i znaleźć model z 3,0-litrowym silnikiem V6 twin-turbo o mocy 404 KM. Tak czy inaczej, kabina jest cicha i dobrze wyposażona do każdej jazdy.

Najmniej niezawodne modele Cadillaca

2010 Cadillac SRX

Model SRX sam w sobie był udanym modelem, którego produkcja trwała od 2004 do 2016 roku. Jednak pierwszy model drugiej generacji okazał się niewypałem, który niemal zrujnował jego nazwę.

Modele SRX zostały wycofane z rynku, ponieważ 2,8-litrowy turbodoładowany silnik V6 ulegał awarii, jeśli właściciel wlewał do baku zwykłe paliwo zamiast premium. Taka zmiana benzyny wymaga wymiany silnika, co jest całkowicie nie do przyjęcia.

2013 Cadillac Escalade EXT

Firma GM wpadła na genialny pomysł, aby przekształcić uwielbianego przez fanów SUV-a Escalade w ciężarówkę, tworząc model EXT. Jednak nikt nie chciał nim jeździć.

Właściciele Cadillaca nie szukali ciężarówek, a kierowcy ciężarówek nie byli zainteresowani tym modelem. Dlatego nie jest to bardzo pożądany model, który kiedykolwiek zachowa swoją wartość odsprzedaży.

Czy Cadillac to dobry samochód do kupienia jako używany?

Ogólnie rzecz biorąc, można śmiało powiedzieć, że Cadillac ma niezawodne samochody, zwłaszcza jeśli wybierzesz nowszy model. Firma przeszła długą drogę, aby odzyskać swoją reputację i wrócić na szczyt.

Jeśli jednak wybierasz starszy model, musisz odrobić trochę pracy domowej. Łatwo jest kupić Cadillaca z poważnymi problemami, które mogą prowadzić do kosztownych napraw.