Ile oleju potrzebuje mój samochód?

Ile oleju potrzebuje mój samochód?

Jeśli chcesz zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić silnik swojego samochodu, musisz wiedzieć, jak go konserwować. Zastanawiasz się pewnie, ile oleju potrzebuje mój samochód? Jest to ważne, jeśli zamierzasz samodzielnie wymieniać olej lub musisz uzupełnić jego poziom w układzie.

W tym przewodniku omówimy, ile oleju potrzebuje większość silników. Podpowiadamy także, gdzie można znaleźć specyfikacje, aby właściwie traktować swój pojazd.

Spis treści show Ile oleju zużywa mój samochód? Gdzie można sprawdzić pojemność oleju w silniku samochodu? 1. Instrukcja właściciela 2. Zasoby internetowe 3. Mechanik Oznaki, że czas na wymianę oleju Co zrobić, gdy olej silnikowy jest za niski? Co zrobić, gdy olej silnikowy jest za wysoki?

Jak dużo oleju zużywa mój samochód?

To naprawdę zależy od rodzaju silnika samochodu. Większość współczesnych silników mieści od pięciu do sześciu litrów oleju. Jednak kompaktowe silniki czterocylindrowe mogą mieć pojemność zaledwie czterech litrów, podczas gdy silnik dużej ciężarówki może mieć pojemność nawet ośmiu lub dziewięciu.

Większość silników czterocylindrowych ma pojemność pięciu lub mniej litrów, ponieważ są one mniejsze. Dla porównania, większy silnik sześciocylindrowy może mieć pojemność około sześciu litrów. Z kolei ośmiocylindrowy silnik może pomieścić od pięciu do ośmiu litrów oleju.

Gdzie można znaleźć pojemność oleju w silniku samochodu?

1. Instrukcja właściciela

Tradycyjnym sposobem sprawdzenia, jakie są potrzeby Twojego samochodu, jest przeczytanie instrukcji obsługi. Z instrukcji dowiesz się nie tylko, ile oleju należy użyć, ale także jakiego typu olej jest najlepszy.

Jeśli zgubiłeś instrukcję lub nie otrzymałeś jej wraz z używanym samochodem, być może będziesz musiał skorzystać z jednej z naszych innych opcji. Można też kupić nową instrukcję, np. w serwisie eBay lub na innej platformie internetowej.

2. Zasoby internetowe

Istnieje wiele sposobów na znalezienie informacji w Internecie, a sieć zapewnia dostęp do wszystkiego, czego potrzebujesz. Można przeszukać bazę danych w witrynie lokalnego sklepu z częściami samochodowymi.

Można też wyszukać informacje w Google i sprawdzić, co się pojawi. Upewnij się tylko, że dane techniczne pochodzą z wiarygodnego źródła, bo inaczej możesz znaleźć się w kłopotliwej sytuacji. Jednym z wiarygodnych serwisów, z którego można korzystać za darmo, jest strona internetowa firmy Castrol.

3. Mechanik

Zwróć się o pomoc do lokalnego dealera. Dział serwisowy będzie w stanie wyszukać dla Ciebie informacje. Możliwe też, że dział części będzie chciał pomóc.

Należy podać model, rok i markę samochodu. Mogą także poprosić o podanie rozmiaru silnika. Jeśli nie wiesz tego wszystkiego, podaj po prostu numer identyfikacyjny pojazdu (VIN).

Pamiętaj, że nie musisz być skazany na współpracę z dealerem. Jeśli nie zapewni on potrzebnej Ci pomocy, zwróć się do niezależnego mechanika.

ZWIĄZANE: Czy muszę używać oleju producenta? (Dlaczego powinieneś)

Oznaki, że czas na wymianę oleju

Dlaczego warto wiedzieć, ile oleju znajduje się w pojeździe? Podczas wymiany oleju należy uzupełnić olej w układzie. Oto kilka sygnałów, które wskazują, że nadszedł czas na spuszczenie i uzupełnienie oleju odpowiednią ilością.

  • Zapala się kontrolka oleju. Oznacza to, że poziom oleju jest niski. Być może trzeba będzie go wymienić lub tylko trochę uzupełnić.
  • Na wskaźniku ciśnienia oleju pojawia się niski odczyt. Nie wszystkie pojazdy są wyposażone w taki wskaźnik, ale jest on pomocny w rozpoznawaniu problemów.
  • Nierówna praca silnika. Wymiana oleju pomaga usunąć osady na dźwigniach, które są przyczyną problemu.
  • Spadek zużycia paliwa. Zanieczyszczony olej silnikowy utrudnia wydajną pracę silnika. Zauważysz różnicę w zużyciu paliwa przez Twój samochód.

Za każdym razem, gdy silnik wydaje się pracować nierówno lub zauważasz zmianę w jego pracy, należy sprawdzić poziom oleju.

RELATED: Jak wymienić olej w samochodzie (5 prostych kroków)

Co zrobić, gdy poziom oleju silnikowego jest zbyt niski?

Nie należy eksploatować silnika z niskim poziomem oleju. Jest on potrzebny do smarowania wewnętrznych części silnika. Dodatkowo, jest on potrzebny do zmniejszenia tarcia w silniku. Być może nie wiesz, że olej silnikowy pomaga także utrzymać silnik w normalnej temperaturze. Z tych powodów olej silnikowy jest potrzebny, aby silnik mógł pracować jak najlepiej.

Przez krótki czas można uruchamiać silnik bez pełnego odczytu, ale tylko wtedy, gdy jego poziom jest nieznacznie niski. W żadnym wypadku nie powinno zabraknąć więcej niż jednej kwarty. W przeciwnym razie silnik będzie się bardziej zużywał, zwłaszcza przy rozruchu. Może to również spowodować uszkodzenie cennych części silnika, takich jak zawory, łożyska krzywek i popychacze. Jeśli w końcu konieczna będzie przebudowa silnika, jej koszt będzie o wiele wyższy niż w przypadku wlania do pojazdu jednej kwarty oleju.

Co zrobić, jeśli olej silnikowy ma zbyt wysoką zawartość?

Z drugiej strony, możliwe jest przepełnienie silnika. Można by pomyśleć, że nie ma czegoś takiego jak zbyt duża ilość czegoś, ale w przypadku silnika tak nie jest. Gdy w skrzyni korbowej znajduje się zbyt duża ilość oleju silnikowego, wał korbowy i pompa zaczynają go napowietrzać. Olej silnikowy zamienia się w pienistą mieszankę.

ZALECANE: Zbyt dużo oleju w silniku samochodowym (oto, co robić)?

Ta mieszanina powoduje powstawanie ogromnej ilości powietrza, które przemieszcza się między elementami silnika. Pompa olejowa będzie zbierać dużą część tego powietrza, gdy będzie przemieszczać olej. Dodatkowo, podczas jazdy z większą prędkością, np. na autostradzie, wał korbowy obraca się nawet dwadzieścia razy na sekundę. Prowadzi to do jeszcze większego napowietrzenia. Ponieważ olej staje się pęcherzykowaty i spieniony, nie jest już w stanie dobrze smarować części wewnętrznych, powodując poważne uszkodzenia silnika.

Poziom oleju powinien zawsze znajdować się pomiędzy dwiema liniami na bagnecie. Na liniach tych powinny znajdować się napisy "Full" i "Add". Jeśli poziom oleju nie znajduje się na tych kreskach, należy podjąć odpowiednie działania, aby uchronić silnik samochodu przed uszkodzeniem.