Czym kierować się przy wyborze miernika grubości lakieru?

Czym kierować się przy wyborze miernika grubości lakieru?

Gdy kupujemy pojazd osobowy, ciężarowy czy jednoślad warto sprawdzić jaki jest jego stan techniczny. To taki element, który takim pojeździe wiele nam powie.

Miernik lakieru

Miernik grubości dzielić się będzie na elektryczny oraz dynamometryczny. Miernik dynamometryczny nie będzie wymagał innego zasila, inaczej niż elektryczny, gdzie musimy stosować baterie. Urządzenie magnetyczne nadaje się również do stosowania powłok niemagnetycznych. Wszystkie elementy, które są wykonywane z metalu i mają powłokę, mogą zostać poddane sprawdzeniu przez użycie miernika. Warto pamiętać, że nie wszystkie mierniki dokonają pomiaru na blasze stalowej i aluminiowej. Elektryczne mierniki wyposażone są w wyświetlaczy, który po pomiarze pokaże nam wynik. Co jakiś czas trzeba wykonywać również kalibrację tego urządzenia

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy zakupie urządzenia trzeba zwracać uwagę na to jak wygląda dokładność pomiaru. Jeśli będzie to między 15 a 25 mikronów to takie urządzenie już można kupować. Kolejny ważny element to umiejscowienie sondy miernika, która będzie dokonywać pomiaru. Producenci umieszczają ją w mierniku na końcu kabla. Lepiej będzie właśnie by znajdował się on na końcu kabla, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej badać jakieś trudno dostępne miejsca. Można także zwracać uwagę na to jak wygląda kształt sondy, czy będzie ona płaska czy może ma kształt kolisty.

Grubość lakieru

Jacy producenci i jaka cena?

Jeśli chcemy kupić miernik lakieru poza dokładnością pomiaru i umiejscowieniem sondy czy jej kształtu oczywiście znaczenie ma również cena. Owszem na polskim rynku znajdują się takie testery, które są sprzedawane za około 20 zł, ale raczej takiego sprzętu nie ma co kupować. Dla domowych potrzeb idealnym rozwiązaniem będzie polski produkt, dobrej sprawdzonej firmy. Cena urządzenia to około 120 złotych.

W przypadku gdy urządzenie pomiarowe będzie częściej wykorzystywane warto się zdecydować na lepszą jakość takiego urządzenia. Produkt P11 to prawdziwie luksusowy sprzęt, jak chodzi o mierniki. Ma kulistą sondę na przewodzie oraz niską rozdzielczość pomiaru, ale cena to już 430 zł. W tym przypadku można jednak oczekiwać, że wyniki pomiarów będą rzeczywiście perfekcyjne i dokładne.