Przychodzi taki moment, w którym zaczyna się nam wydawać, że pająk na nasza przednią szybę zarzucił swoją sieć, ponieważ znajduje się na niej tak wiele niewielkich rys. Usunąć można je stosunkowo prosto, niewielkim kosztem i bez większych problemów.
Wspomniane rysy będą powstawać praktycznie cały czas, między innymi gdy pióro wycieraczki będzie pracować, mogą tam być drobinki piasku czy owady i to już sprawi, że na szybie zaczną się pojawiać rysy. Im szyba będzie starsza, tym będzie w gorszym stanie. To sprawa praktycznie naturalna. Nadchodzi jednak taki moment, gdy te rysy zaczynają nam przeszkadzać. Szczególnie w czasie nocnej jazdy, gdy światła samochodów oraz latarń układają się nam w łamigłówkę.
Porysowana szyba – polerować czy wymienić?
Rozwiązać można to na dwa sposoby. Albo kupujemy nową szybę co na pewno będzie dobre, ale niestety dla nas niezwykle kosztowne, nowa szyba razem z wymianą może nas kosztować nawet 1000 zł. A druga forma to polerowanie. Można się udać z tym do specjalistów jak i też zrobić to samemu. W zakładzie, który takimi sprawami się zajmuje zapłaci się prawie tak samo jak za nową szybę. Tak więc logiki praktycznie nie ma. Z drugiej strony są osoby, które mówią, że to sprawia, że auto traci swoją wartość, bo można sprawdzić po numerach, która szyba była wymieniana i może to niekiedy świadczyć o wypadku i dlatego auto za dobre pieniądze już nie uda się sprzedać.
Samodzielne polerowanie szyby
Polerowanie można realizować samemu. Na co więc zwracać uwag? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że do polerowania nadaje się wyłącznie taka szyba, która jest lekko porysowana i nie ma poważnych uszkodzeń. Założyć można, że jeśli pod palcem wyczujemy rysy głębokie to polerowanie nie ma już sensu i konieczna będzie wymiana.
W momencie, gdy ryski są płytkie i mało zauważalne można zdecydować się na mleczko do polerowania. Czołowa warstwa jest jednak twarda i będzie to wymagało od nas dość ciężkiej pracy. Oczywiście przed polerowaniem szyba musi zostać bardzo dokładnie umyta. Warto także ją podgrzewać do około 40 stopni C. Czynność taka musi być wykonywana w sterylnych warunkach, gdzie będzie możliwości pojawienia się jakichś nowych zabrudzeń, które spowodują pojawienie się rys. Aby szybę podgrzać można zastosować farelkę. Natomiast pastę nakładamy specjalną filcową, delikatną ściereczką.