Auta potrzebują co jakiś czas naszej opieki. I będzie tutaj chodzić nie tylko o względy mechaniczne, ale także kosmetyczne. Wiele osób myśli, że mycie i woskowanie wystarczy, by lakier był w dobrej kondycji. I na pewno w jakieś mierze mają rację, ale do czasu. Auto wystawione jest na różne warunki atmosferyczne i po jakimś czasie straci swój blask, lakier stanie się matowy.
Na lakierze pojawiać się będą ryski mniejsze albo większe. Jak chcemy ten problem pokonać warto wybrać polerowanie ręczne, które jest łatwe oraz efektowne.
Polerowanie ręczne – łatwe i efektowne
Auta polerować można i ręcznie i mechanicznie z użyciem szlifierki z odpowiednim głowicami polerskimi. Teraz jednak będziemy się pierwszą metodą zajmować. Będzie ona mniej inwazyjna dla lakieru i na pewno będzie można się dużo łatwiej jej nauczyć. Nie wymaga tak mocnego traktowania, nie będzie niebezpieczna, gdy jesteśmy mało wprawieni.
Od czego należy zacząć?
Oczywiście polerowanie poprzedzone musi być bardzo dokładnym myciem samochodu. Staramy się dokładnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Można to zrobić za pomocą glinki, oczyścić karoserię po myciu. Glinkowanie polegać będzie na przecieraniu powierzchni auta specjalną glinką, która usuwać będzie resztki zanieczyszczeń między innymi te, których zwykłe mycie nie będzie w stanie usunąć.
Potem na nowo myjemy auto i dokładnie je osuszamy. Warto oczywiście pamiętać, że to musi być zrobione doskonale. Pracujemy nad autem i każdy ruch może być zdradziecki może się okazać, że małe ziarnko piasku może sprawić, że nasze auto będzie porysowane i na nic cala praca.
Jak ręcznie wypolerować auto?
Gdy auto jest już czyste oklejamy je taśmą zabezpieczającą plastiki, chromy oraz reflektory. Następnie będzie można rozpocząć pracę. Na początek wykorzystujemy miękki pad oraz pastę, która ma niską ścieralność. Zaczyna się polerowanie na płaskiej powierzchni. Dobrze będzie wcześniej zaplanować sobie pracę nad panelami. Jeśli pasta jest dobrze wtarta, nie naciskamy za mocno pada, bo to źle wpływa na auto. Następnie usuwamy nadmiar pasty i rozpoczynamy polerowanie ręczne, które na pewno jest pracochłonne, dlatego rozłożenie pracy na poszczególne elementy. W ten sposób będzie można wypracować sobie lepsze efekty.