Co jest główną przyczyną większości wypadków samochodowych?

Co jest główną przyczyną większości wypadków samochodowych?

Wypadki samochodowe są tak powszechne, że każdego dnia w całym kraju dochodzi do tysięcy wypadków. Rocznie miliony ludzi doznają obrażeń, a co najmniej milion traci życie. Liczby te są tak ogromne, że trzeba się zastanowić, czy jest coś, co wszyscy kierowcy powinni zrobić lub przestać robić, aby odwrócić ten tragiczny trend. Mnóstwo ludzi nie zapina pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Czy jest to główna przyczyna większości wypadków samochodowych, czy też jest to coś innego?

Główna przyczyna wypadków samochodowych

Powodem numer jeden, dla którego każdego dnia dochodzi do tak wielu wypadków samochodowych, jest po prostu rozproszona jazda. Nie jest zaskakujące, że nowe technologie są winne tej statystyce. Prowadzenie pojazdu podczas korzystania z telefonu, aby napisać tekst lub przewinąć w dół, aby spojrzeć na inne informacje jest tak powszechne, że każdy zna lub widział kogoś, kto to robi. A może nawet sam to robisz.

Rozproszona jazda nie tylko rani i zabija tysiące ludzi dziennie, ale także szkodzi pieszym i rowerzystom, jak również wielu niewinnym pasażerom w pojazdach.

Jakie inne zachowania są uważane za rozproszoną jazdę?

Każde działanie, które odwraca uwagę kierowcy od patrzenia na drogę i pojazdy wokół nich jest uważane za rozproszoną jazdę. Dlatego te działania również wchodzą w zakres definicji rozproszonej jazdy oprócz pisania SMS-ów lub rozmawiania przez telefon:

  • Jedzenie i picie
  • manipulowanie sprzętem stereo lub innymi systemami rozrywkowymi
  • Próby znalezienia adresu w systemie GPS lub nawigacji
  • Rozmawianie z innymi osobami w pojeździe
  • Prowadzenie pojazdu w stanie zmęczenia
  • Wykonywanie makijażu za kierownicą
  • Mycie się w lusterku

Krótko mówiąc, wszystko, co jest czynnością niezwiązaną z prowadzeniem pojazdu i odciąga Twoją uwagę od tego, co powinieneś robić podczas jazdy, jest uważane za rozproszoną jazdę.

Co jest najgorszym winowajcą rozproszonej jazdy?

Spośród wszystkich działań wymienionych powyżej, pisanie SMS-ów podczas jazdy jest pojedynczą przyczyną większości wypadków związanych z prowadzeniem pojazdu w stanie rozproszenia uwagi. Dzieje się tak po prostu dlatego, że wysyłanie wiadomości e-mail lub tekstu podczas jazdy nie tylko odciąga wzrok od drogi, ale także powstrzymuje ręce i umysł od robienia tego, co powinny robić podczas jazdy.

Oszacowano, że korzystanie z telefonu podczas jazdy zmniejsza o 37% aktywność mózgu, która powinna być skupiona na tym, co robisz i dokąd zmierzasz. Ponadto, nawet jeśli zdecydujesz się na korzystanie z telefonu w trybie głośnomówiącym, musisz wiedzieć, że nie jest to równoznaczne z brakiem ryzyka. Telefon trzymany w ręku podczas jazdy uniemożliwia Ci przyswojenie aż do 50% informacji, których musisz być świadomy, siedząc za kierownicą poruszającego się pojazdu.

Czy są jakieś konkretne działania, które możesz podjąć, aby uniknąć rozproszonej jazdy?

Na początek, zawsze zwracaj uwagę na drogę i otoczenie. Zobowiąż się również, że nie będziesz pisać SMS-ów, rozmawiać przez telefon ani grać w gry podczas jazdy. Odłóż swój telefon lub daj go pasażerowi i poproś go, aby obsługiwał go za Ciebie. Przed wyruszeniem w drogę przygotuj swój samochód. Zaprogramuj system nawigacji, wybierz muzykę, wykonaj niezbędne połączenia telefoniczne.

A jeśli zostałeś ranny z powodu kogoś angażującego się w rozproszoną jazdę, uzyskaj poradę prawników zajmujących się wypadkami samochodowymi na temat najlepszych działań, jakie należy podjąć.