Zastanawiasz się, czy Twój samochód może mieć już swoje ostatnie lata? Ile kilometrów średnio przejeżdża samochód? Nowoczesne samochody są produkowane z myślą o dłuższej żywotności niż te sprzed lat, a ich podzespoły są tak skonstruowane, aby wytrzymać większe zużycie. Dzięki niższym kosztom utrzymania i mniejszej liczbie napraw, możesz być w stanie dłużej eksploatować swój pojazd.
Przyglądamy się czynnikom wpływającym na żywotność samochodu i oceniamy, ile kilometrów można nim przejechać. Podajemy także kilka wskazówek, jak wydłużyć żywotność pojazdu.
Spis treści show Jak długo działają samochody? 5 sposobów na wydłużenie czasu eksploatacji samochodu 1. Przestrzegaj harmonogramu przeglądów 2. Natychmiast usuwaj drobne usterki 3. Czyść silnik 4. Pozwól, aby silnik się rozgrzał 5. Rozsądna jazdaJak długo żyją samochody?
Według danych Biura Transportu, średni wiek pojazdu w 2020 r. wynosił 12 lat. Jak widać, liczby te wciąż rosną, ponieważ nowoczesne technologie pozwalają na dłuższą eksploatację pojazdów. Jeśli 12-letni pojazd miałby przejechać średnią liczbę kilometrów, mógłby mieć przebieg około 180 000 mil.
Można bezpiecznie założyć, że pojazdy są tak skonstruowane, aby przy odpowiedniej dbałości mogły przejechać do 200 000 mil. Jednak silniki elektryczne powinny wytrzymać do 300 000 mil.
Dłuższe użytkowanie pojazdu przynosi wiele korzyści. Nie tylko nie trzeba płacić więcej pieniędzy za nowszy model, ale także można zaoszczędzić na składkach ubezpieczeniowych. Niektórzy ludzie nie lubią jednak niepewności związanej z jazdą starszym samochodem i nie są zadowoleni z dodatkowych kosztów napraw w przypadku awarii drobnych elementów.
Wszystko zależy od rodzaju posiadanego pojazdu i sposobu, w jaki się o niego dba. Niektóre marki są znane z tego, że są bardziej niezawodne i z łatwością mogą służyć dłużej niż samochody innych producentów. Jeśli chcesz, aby Twój samochód działał dłużej, najlepiej zrobić rozeznanie i mądrze wybrać model.
5 sposobów na przedłużenie żywotności samochodu
1. Trzymaj się harmonogramu przeglądów
Wszyscy producenci samochodów zalecają określony harmonogram przeglądów. Jeśli chodzi o regularne wykonywanie przeglądów, niewielka ilość działań zapobiegawczych może ograniczyć wiele kłopotów na drodze.
Niektóre czynności konserwacyjne można wykonać samodzielnie. Wymiana oleju czy filtra powietrza w kabinie nie wymaga dużych umiejętności. W zależności od typu pojazdu, którym jeździsz, możesz jednak potrzebować dodatkowej pomocy przy wymianie świec zapłonowych lub filtra paliwa.
Weź harmonogram przeglądów i zrób sobie kalendarz. Zaplanuj wizyty w dogodnym dla siebie terminie, a być może uda Ci się uniknąć niespodziewanych napraw.
2. Niezwłocznie usuwaj drobne usterki
Niektórzy ludzie radzą sobie z problemami z samochodem od razu, podczas gdy inni jeżdżą z zapaloną kontrolką Check Engine przez wiele miesięcy. Jeśli chcesz, aby silnik służył jak najdłużej, powinieneś traktować każdy problem, choćby najmniejszy, jako poważną sprawę.
Gdy tylko pojawią się symptomy wskazujące na problemy, należy się im przyjrzeć. Jeśli nie wykonasz szybko drobnych napraw, mogą one szybko przerodzić się w większe problemy. Na przykład, jeżdżąc z zatartymi świecami zapłonowymi, których wymiana kosztuje niewiele, można zniszczyć katalizator. Taka poważna naprawa może Cię kosztować nawet 2500 USD lub więcej.
3. Czyszczenie silnika
Wiele osób nie dba o okresowe czyszczenie silnika, ale warto o tym pomyśleć. Z czasem w silniku gromadzą się zanieczyszczenia i brud. Ta warstwa brudu stanowi pewne obciążenie dla silnika i może powodować jego przegrzewanie się lub skrócenie żywotności.
Stosując zwykły środek do czyszczenia wtryskiwaczy paliwa, można zmniejszyć ilość brudu i zanieczyszczeń w układzie. Ponadto stosowanie oleju syntetycznego pomoże utrzymać silnik w czystości i zapewni jego dłuższą żywotność.
4. Pozwól, aby silnik się rozgrzał
Jeśli mieszkasz w środowisku, w którym panują niskie temperatury, warto pozwolić silnikowi rozgrzać się przed jazdą. Dzięki dzisiejszym systemom zdalnego rozruchu można to zrobić bez wychodzenia z domu.
Zimna pogoda może negatywnie wpływać na pracę silnika i przyczyniać się do awarii akumulatora. Gdy temperatura spada, silnik potrzebuje więcej energii, aby się uruchomić. Zimno może również zagęszczać olej, przez co staje się on gęstszy. Dopóki silnik nie zostanie rozgrzany, olej może nie krążyć w nim tak, jak powinien.
5. Rozsądna jazda
Jeżdżąc rzadziej, można wydłużyć żywotność silnika. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z jazdy. Zamiast tego skup się na załatwianiu wszystkich spraw za jednym razem, zabierając samochód na krótkie przejażdżki kilka razy w tygodniu, a nie codziennie.
Gdy jedziesz na krótką przejażdżkę, spaliny nie są w stanie odparować skroplin, które skondensowały się w nich podczas zimnej pogody. Pozostawienie jej w tłumiku może doprowadzić do powstania rdzy. Ponadto podczas krótkich podróży akumulator nie jest doładowywany.
Ponadto, jeśli chcesz, aby silnik był trwały, powinieneś być dla niego delikatny. Unikaj zbyt mocnego naciskania na samochód, utrzymując w miarę możliwości stałą prędkość. Przy odrobinie ostrożności możesz przejechać jeszcze kilka kilometrów.