Jeśli zapytać przypadkowego właściciela samochodu, czy regularnie czyści własny pojazd, odpowiedź z całą pewnością byłaby twierdząca. Dla większości osób czyszczenie auta oznacza jednak porządkowanie z pozostawianych w nich śmieci, pozostałości jedzenia czy niedopałków papierosów.
Należy jednak pamiętać, że resztki jedzenia często dostają między kanapy i są praktycznie niezauważalne, ponadto w samochodzie często gromadzi się kurz, brud, powstają roztocza, rozwijają się bakterie, a niekiedy nawet grzyby i pleśnie.
Pierwszym zwiastunem tych niepokojących zjawisk jest nieprzyjemny zapach w samochodzie, które źródła mogą być bardzo różne. Większość osób stosuje choinki zapachowe tudzież alternatywne akcesoria, których celem jest zniwelowanie przykrych zapachów, jednakże z czasem narzędzia te przestają spełniać swoją funkcję. Co w tej sytuacji należy zrobić, by zniwelować przykry zapach w samochodzie?
Poznać przyczynę
Podstawową kwestią jest przyczyna pojawienia się w samochodzie przykrego zapachu. Często jest to zapchana instalacja klimatyzacyjna lub filtr, czego efektem jest niemożność prawidłowej cyrkulacji powietrza – w tym przypadku zazwyczaj wymienić filtr i problem znika.
Większym problemem okazuje się wilgoć. W rzeczy samej wystarczy zostawić uchylone lub otwarte okna w czasie deszczu lub rozlać na samochodowe siedzisko dowolny napój, by zapewnić pole do działania pleśniom i grzybom. Bakterie się cieszą, człowiek zastanawia się natomiast, co zrobić, by zniwelować nieprzyjemny zapach. Wietrzenie oraz obwieszanie auta choinkami zapachowymi okazuje się niewystarczające, owszem, pomaga, ale na krótko.
Jeśli jest to stosunkowo niewielkie przemoknięcie, nie stanowiące efektu poważnego zalania lub podtopienia auta, warto odgrzybić nawiew, wykorzystując w tym celu specjalną sondę lub ozon.
Samochody, które poważnie ucierpiały z powodu działania wody, często do końca eksploatacji nie stracą nieprzyjemnego zapachu.
Skuteczne i bezpieczne detergenty
Zdarza się jednak, że przyczyną brzydkiego zapachu nie jest woda. W tej sytuacji należy zająć się czyszczeniem tapicerki. Po dokładnym odkurzeniu wszystkich elementów oraz rozłożeniu lub wyjęciu samochodowych siedzisk, można przejść do kulminacyjnej części czyszczenia, wykorzystując w tym celu odpowiednie preparaty czyszczące, najlepiej w sprayu.
Warto podkreślić, że na wyczyszczenie mniejszego samochodu konieczne jest przygotowanie dwóch opakowań sprayu, natomiast w przypadku samochodów dużych są to trzy, a nawet cztery opakowania.