Kiedy warto zdecydować się na polerowanie lakieru?

Kiedy warto zdecydować się na polerowanie lakieru?

Porysowany oraz matowy lakier to oznaka, że będzie to odpowiedni moment, by dbać o lakier auta. Prostym sposobem na piękno lakieru będzie polerowania. Delikatny lakier samochodu to praktycznie sprawa, z której każdy zdaje sobie sprawę.

Rysy na lakierze

Pewnie każdy kierowca miał już takie sytuacje, w których lakier się zarysował. Często będzie on ulegał zniszczeniu przez jego złą konserwację. Jeśli czyścimy nadwozie należy dokładnie je opłukać i wykonywać wstępne bezdotykowe mycie przy użyciu pianki aktywnej. Jeśli coś się dostanie między lakier a gąbkę, nawet ziarnko piasku zarysowanie będzie pewne. Oczywiście nigdy nie można szorować lakieru, by usuwać tam zabrudzenia. Nadmierny nacisk będzie zwiększał tarcie a to sprawi, że lakier będzie się niszczył. Raczej ograniczamy do minimum korzystanie z myjni automatycznych, które przez swoje szczotki będą powodować powstanie kolistych rys na lakierze.

Rekomendujemy: Polerowanie lakieru w Motogo - profesjonalnie!

Kiedy polerowanie?

Lakier samochodowy ma trzy warstwy. Pierwsza to podkład, który kładzie się na karoserię. To on ma chronić przez korozją i zwiększyć przyczepność, pod kątem kolejnych warstw jakie będą nałożone. Kolor będzie przygotowany przez lakier bazowy, gdzie kładzie się potem jeszcze ochronną warstwę lakieru bezbarwnego. Głębokie uszkodzenia, które powstają na skutek uderzenia kamieni najczęściej będą odsłaniać lakier podkładowy, czasami również blachę karoserii. W takim przypadku polerowanie nie będzie w stanie nic dać. Konieczne jest zabezpieczenie metalu i nałożenie zaprawki.

Renowacja lakieru

Powłoka lakieru

W momencie, gdy rysy są bardzo delikatne i płytkie, widoczne praktycznie wyłącznie w promieniach słońca to znaczy, że uszkodzona jest tylko warstwa lakieru bezbarwnego. W takim przypadku właśnie polerowanie może się sprawdzić. W praktyce czynność taka będzie związać się ze ścieraniem wierzchniej warstwy lakieru bezbarwnego i w ten sposób większość zarysowań będzie można usunąć. Polerowanie nadaje się do odświeżenia starego lakieru.

Z biegiem czasu powłoka będzie coraz bardziej matowa a to będzie związane z tym, że dochodzi do utleniania takiej powierzchni. Polerowanie będzie odkrywać świeżą warstwę bezbarwnego lakieru i dlatego wyjściowa głębia będzie odzyskana i w ten sposób nasze auto będzie na nowo wyglądało doskonale.